Pousada i Guimaraes - Santa Marinha

Pousada i Guimaraes - Hotel Santa Marinha

På en bakke uden for byen Guimaraes i Portugal, er dette hotel Pousada Santa Marinha en ombygget det 17. århundrede augustinsk kloster.
Pousada i Guimaraes - Santa Marinha Dette er en af ​​to Pousadas i Guimaraes og det anses for at være en af ​​de bedste i gruppen. Det blev tildelt den eftertragtede Europa Nostra prisen for sin renovering og restaurering.

Guimaraes , "The vugge Nation" er fødestedet for den første konge af Portugal, Afonso Henriques, og var den første hovedstad i Portugal. Som det sømmer sig for en by af en sådan eminence, Guimaraes har et væld af storslåede bygninger.

Kong Afonso Henriques blev født i den imponerende 10. århundrede slot, han etablerede den første portugisisk domstol her i det 12. århundrede.

Lige under slottet, stadig den lille romanske Capela de Sao Miguel fejrer masse på kongens fødselsdag.

Den middelalderlige Paco dos Duques var residens for Royal House of Braganca i det 15. århundrede. Ekstensivt restaureret, det huser nu et museum og et kunstgalleri med en fin samling af portrætmalerier.

Den gamle by har nogle vidunderlige bygninger fra middelalderen især rundt om Largo da Oliveira, den mest imponerende af dem er kirken Nossa Senhora da Oliveira.

22 Kommentarer om "Pousada i Guimaraes - Santa Marinha"

  1. Kathryn hytte og Nancy sten siger:

    Vi boede på Pousada i to nætter i oktober. Det var meget smukt, roligt, interessante, havde god mad, og en fremragende personale. Det er ganske langt fra byen, som er et problem, hvis du ikke har en bil, men vi nød vores tur til slottet og slottet vendte derefter tilbage via taxi. Vi var uden internet for længden af ​​vores ophold, som var et irritationsmoment.

  2. Stan Saibil siger:

    Vi kunne godt lide denne Posada. Det var godt beliggende, personalet venlige og hjælpsomme, maden fremragende.

  3. Hr. og fru Con Woods siger:

    Vi boede i Pousada for 3 nætter i oktober 2011. Vi havde et vidunderligt ophold. Selve bygningen er meget og historisk. Der er så meget at se i bygningen. Vi boede i et af de gamle stuer, der var meget interessant. Vi fandt de ansatte til meget behagelig og professionel. Maden er meget god, især morgenmad. Haverne også tilføje meget til oplevelsen.
    Guimaraes er en by fuld af historie. Det gamle torv er et dejligt sted til frokost og nyde solen.
    Ja, vi vil anbefale dette Pousada og også, at byen Guimaraes vel er et besøg værd.

  4. Emile. Theunissen siger:

    Der Aufenthalt i dieser Pousada hat uns sehr gut gefallen.
    Das personlige krig hilfsbereit und sehr aufmerksahm auch Guimaraes er eine sehr Gemütliche und interesante Stadt und wir werden bestimt wieder kommen i dieser schone Gegend

  5. Nick Wright siger:

    Vi boede 4 nætter på Santa Marinha Pousada i slutningen af ​​marts. Vi har virkelig nydt vores ophold. Haverne er smukke, alle kameliaer var i flor, da vi var der. Vi gik op ad bakken til Pena, som havde en fantastisk udsigt ud over Guimaraes og videre. De ansatte var meget venlige og hjælpsomme og servicen i restauranten var fremragende. Om aftenen baren med vinduer ud mod terrassen og den komfortable sæder var en fryd. For så vidt angår mad går, at morgenmad er fremragende, middage var gode, hvis lidt mangler i sort. Flere portugisiske specialiteter ville have været godt, især fisk. Det er et dejligt sted at bo, og vi håber at vende tilbage.

  6. Fredy Katz siger:

    Vi nød vores ophold: Guimaraes er et dejligt sted, fuld af historie.
    Det er også en meget interessant beliggenhed for at besøge regionen.

    Vi havde et perfekt ophold: et dejligt og komfortabelt værelse, i et perfekt miljø af møbler og lodges vi drømte om at bo i. Poussada er tydeligvis forvaltes godt og positivt animeret. Personalet er åben og forsøger altid at være hjælpsom.

    Meget positivt ophold.

  7. Bill siger:

    Min kone og jeg boede 2 nætter i denne Pousada tilbage i december 2010. Vi startede ud i et rygerum med 2 enkeltsenge skubbet sammen, som sætter os på den nyere fløj. Rummet var rummelige og flot men den rygende del ikke sidder godt med konen. Også at have oplevet 2 enkeltsenge skubbet sammen på en anden Pousada og kende nogen som regel ender på gulvet mellem sengene, da de nemt kan adskilles, vi bad om et andet værelse. De hvor glade for at imødekomme den ikke-rygere og 1 queensize-seng anmodning. Det satte os i den ældre fløj, værelserne er der mindre, men gåturen gennem den gamle museet som at sidde værelser var rigtig pæn. Haverne i ryggen er også rigtig pænt. Vi gjorde spise på Pousada en nat så godt, ligesom andre Pousadas deres mad er okay at gode, intet spektakulært, det er pebret for, hvad du får, vinen har en ekstrem markup som 300% -400% i løbet af samme flaske, du kunne få i en købmand i byen, og tjenesten er lidt snottet. De har supplerende WIFI på dette Pousada, der var rart, da nogle af de andre Pousadas gebyr for det, men en eller anden grund WIFI i vores andet rum fungerede ikke, men en kort gåtur ned ad gangen, og vi havde ingen problemer.

  8. M Mannion siger:

    Vi elskede vores ophold. Guimares tilbydes rigeligt i form af renter og mad. En dejlig gåtur ind til byen, men pas på trafikken! Vores Pousada indkvartering var perfekt, og den service og høflighed var stor. Vi ville have foretrukket i spisestuen mere portugisisk musik (Mariza eller Amalia) snarere end den ret kedelige moderne såkaldte populære plader.

  9. Brian Bartels siger:

    Vi tilbragte en uge på S. Marhina i September2010, det var dejligt. Soveværelset rene, flotte og rummelige med en storslået udsigt over byen. Dining var en oplevelse i de hvælvede Hall, mad og service var fremragende. Vi var imponerede over den plads både indenfor og udenfor, og der var en følelse af ro, noget særligt på et sted, der syntes at være næsten fuld. De ansatte, fra rengøringsmidler til concierge var imødekommende, smilende og dygtige, venlige uden at være påtrængende og hjælpsomme. De har alle bidraget til at gøre opholdet meget speciel for os. Tak til dem alle.

  10. Tony Short siger:

    Dette var vores andet besøg på Pousada Santa Marinha, og vi nød det så meget som den første. De ansatte i receptionen var charmerende, værelserne dejlige, de restuarant personalet var opmærksomme, vidende og fuldt fortrolig med engelsk humor! Vi spiste i Pousada på begge nætter, da vi ikke havde lyst til at køre tilbage op ad bakken efter udtagningen den dejlige portugisiske vine og havde to mindeværdige måltider. Vi agter at fortsætte besøger Pousadas i fremtiden.

  11. FRU K WILSON siger:

    Drevet frem til hotellet var tricky, men det første indtryk, som vi trak ind i portene var vel det værd. Personalet i receptionen var meget venlige og hjælpsomme, og vores værelse var i den nye del af hotellet. Rummet var stort og meget komfortable. Vi spiste i hotellets restaurant på vores første aften og havde en vidunderlig måltid. Vores tjener var meget informativ om den lokale retter og vin.

    Den Pousada er blevet smukt renoveret, spisestuen og de gamle dele af hotellet er meget rolig, og det nye pool-området er et fredeligt sted at slappe af og slappe af.

    Vi besøgte Braga på lørdag morgen, men desværre kun opholdt sig længe nok til at se domkirken kort som alt lukker ved 1 klokken.

    Guimares er en god blanding af gammelt og nyt. Den gamle bydel byder på smukke torve og gyder med dejlige restauranter omgivet af høje huse dækket af kulørte lamper om natten. Vi spiste på pladsen ved den gamle kirke på lørdag aften og havde en meget billig, men dejligt måltid. Et besøg i Palace of hertugerne af Braganza er et must.

    Guimares var en meget god start til en dejlig ferie.

  12. Kevin Dong siger:

    Jeg boede på Pousada for fem nætter og grundigt nydt mit ophold. Mit værelse overset i byen og de omkringliggende park - en behagelig oplevelse at se byen ændre sig fra dag til nat.
    De grunde og bygninger er spektakulære, poolen velholdte, og opmærksomt personale. Jeg har planer om at vende tilbage til Guimaraes igen og vil helt sikkert ophold på Santa Marinha.

  13. Joop Florack siger:

    Receptionen ved ankomsten til Pousada St. Marinha var én du normalt kun får i de allerbedste hoteller. Da vi blev ført til vores værelse, vi havde følelsen af ​​at blive ført gennem et museum, der imponerede os en masse.
    Soveværelset selv var spaceous, meget veludstyret, var meget cosey og ikke en eneste støj kan høres udefra eller fra de andre værelser
    Udsigten fra dit værelse var smuk, da det viste direkte ned på byen Guimaraes, som ligger kun et par minutter væk, og for den sportslige dem inden for rækkevidde til fods.
    Restauranten ligger i smukke omgivelser, som giver dig følelsen af ​​luksus og ægthed.
    Hotellet er smukt beliggende på en bakke og har en enorm, immaculously velholdt have og en af ​​de smukkeste swimmingpools jeg nogensinde har set.
    Vi vil helt sikkert vende tilbage til St. Marinha!

  14. RMA siger:

    Denne Pousada er smukke grunde og en meget hjælpsomme personale. De værelser og offentlige områder er særligt rart.

  15. Luc Van schil siger:

    wij verbleven hier voor 3 Nachten i EEN Mooie suite op het 1e verdiep opfyldt zicht op het intieme kerkhofje dat is mooi versierd bijlag. Deze imposante Pousada var EEN Oord van rust da elegantie da i Het restaurant Hebben wij zeer lekker gegeten. De Tuin (Parken) havde IETS magisch en de Tijd var daar blijven stilstaan. Een geweldige ervaring. Anderzijds heerlijk gebruik kunnen maken van het zeer verzorgde zwembad da Haar snackhuisje. Personeel var hælen vriendelijk da gedienstig. Een Echte aanrader voor al diegene dø gesteld zijn op luxe, autenticiteit en rust.

  16. Sherry Flaherty siger:

    Vi boede her i oktober og elskede Pousada. Vores værelse var dejlig og ren som var badeværelset. Alle offentlige områder er smukke og komfortable - så meget at se og udforske. Vi havde ikke tid til at komme ind til byen, som jeg er ked af at have mistet, men det var så dejligt da vi ankom, at vi bare nydes siddende på en af ​​terrasser se solnedgangen og derefter ud til en lækker middag med fantastisk service i spisesalen værelse. Morgenmaden var også rigeligt og lækre, og hele personalet var venlige og meget hjælpsomme.

  17. Kjeld Christensen siger:

    Min kone og jeg har besøgt beatuiful Pousada flere gange, og i år i september. Denne gang boede vi over to uger i fem dage, og det giver det problem, at din menu-kortet er ændret alt for sjældent. Du bør ændre nogle af de retter, mindst hver uge. Når vi ønskede at prøve restauranten i den anden Pousada i det centrale Guimaraes, fandt vi ud af, at jeg var excatly samme menu kort. Men vi elsker stedet, og vil probobly være tilbage næste år, og vi håber, at du så vil have løst problemet.
    Kjeld Christensen

  18. Reno Donato siger:

    med min kone vi har nydt at bo på Pousada for 4 dage (27th/30th Juli 9)
    vidunderligt sted, imponerende bygning, lille, men dejligt værelse og pæne restaurant.Guimaraes og nærliggende steder som Porto, Braga er nemme at nå.
    Hotel personlige virkelig er meget venlige.
    vi håber at komme tilbage snart.

  19. Christine McAllen siger:

    Vi blev der den 4. juli for en nat og havde en dejlig oplevelse, dejligt værelse med henblik på god mad og meget smukke omgivelser, kan vi en dag kan komme tilbage. Hotellet personlige var meget meget venlige.
    Christine McAllen

  20. Peter Heaney siger:

    Jeg får at vide, at byen er meget interessant ... .. men med en sådan perfektion på poussada, var jeg nødig at vandre ind i den meget varme og klæbrige Guimaraes.
    Jeg havde besøg Amarante, den temmelig gammeldags og maleriske by i nærheden, for at se en nevø, men andre, at det, jeg nød de faciliteter og den fremragende, hjælpsomme personale.

  21. Jørgen Hjort siger:

    Vi boede på Pousada for 3 nætter (28 April - 1 maj).
    Det er et vidunderligt sted, meget imponerende bygning, dejligt værelse og fremragende restaurant.
    Byen Guimares er meget interessant og let at nå fra Pousada.

  22. Jeg mener, at dette Pousada blev restaureret af min gamle ven Fernando Távora. Den sidste gang jeg så ham, han anbefalede denne Pousada til os. Min kone og jeg boede der, men desværre ikke havde tid til at besøge de omgivelser, der kan lyde spændende. Ikke desto mindre er vi nød den rolige elegance af vores værelse og spisestuen, hvor vi havde gode måltider. Der var en kirkegård ved siden af, som, idet November først var pyntet med blomster og stearinlys.

    Desværre er både min kone og Fernando er ikke længere hos os, men minderne lever videre.

Efterlad en kommentar